Jan Szczepanik. Leonardo da Vinci z Galicji. - Niepospolita
663
post-template-default,single,single-post,postid-663,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive

Jan Szczepanik. Leonardo da Vinci z Galicji.

Autor ponad 50 wynalazków i opatentowanych pomysłów technicznych. „Polski Edison”, „Leonardo da Vinci z Galicji”, „galicyjski geniusz”. Genialny samouk z Rudnik koło Mościsk (woj. lwowskie) był posiadaczem kilkuset międzynarodowych patentów, tak różnorodnych, jak kolorowa fotografia czy silnik elektro-chemiczny.

Prawdziwą sławę przyniosło Janowi Szczepanikowi wynalezienie kamizelki kuloodpornej. To właśnie opracowana przez Polaka kamizelka uratowała przed śmiercią w zamachu króla hiszpańskiego Alfonsa XIII. Monarcha w dowód wdzięczności udekorował Szczepanika wysokim odznaczeniem państwowym. W 1902 roku wynalazca otrzymał Order Izabeli Katolickiej. Podobnie zamierzał uczynić Mikołaj II. Wtedy Szczepanik z pobudek patriotycznych odmówił przyjęcia orderu. Car obdarował Polaka złotym zegarkiem wysadzanym brylantami.

Jak widać, obok talentu Jan Szczepanik odznaczał się głębokim poczuciem miłości i oddania Ojczyźnie. Mimo wielu ofert pracy w obcych państwach, wybrał życie i pracę w odrodzonej Polsce.

Nic dziwnego, że po jego przedwczesnej śmierci w wieku 54 lat, Polacy odczuwali niepowetowaną stratę. W roku 1926 naród polski stracił jednego ze swoich najwybitniejszych synów.